Obecnie tworzymy nasze nowe laboratorium kalibracyjne! Co to właściwie jest i dlaczego to robimy?
Laboratorium kalibracyjne to obiekt, w którym różne urządzenia i przyrządy pomiarowe są testowane pod kątem dokładności, a następnie regulowane. Jest to ważne, aby zapewnić wiarygodność i dokładność pomiarów. Regularna kalibracja urządzeń pomiarowych ma kluczowe znaczenie zarówno dla nas, jak i dla użytkowników naszych urządzeń pomiarowych. Nieprawidłowe odczyty mogą prowadzić do kosztownych, błędnych decyzji, a nawet sytuacji zagrażających życiu.
Do tej pory część naszych urządzeń musiała być wysyłana do zewnętrznego laboratorium kalibracyjnego, które posiada wymaganą akredytację, czyli oficjalne potwierdzenie, że laboratorium spełnia określone standardy jakości. Jest to swego rodzaju „znak jakości”. Aby uzyskać akredytację, laboratorium musi spełniać rygorystyczne wymagania określone przez niezależne agencje akredytacyjne. W Niemczech jest to DAkkS (= Niemiecka Agencja Akredytacyjna), czyli krajowy organ akredytacyjny Republiki Federalnej Niemiec.
Po zmontowaniu płytek drukowanych i wyprodukowaniu komponentów mechanicznych na naszej własnej maszynie CNC, teraz będziemy mieć również własne laboratorium kalibracyjne. Centralnym elementem będzie manometr tłokowy z automatycznym podtrzymywaniem masy.
Ma to kilka zalet. Posiadając wewnętrzne laboratorium kalibracyjne, możemy w dłuższej perspektywie obniżyć koszty zewnętrznych usług kalibracyjnych. Oszczędza to również nasz czas, ponieważ możemy elastycznie i szybko przeprowadzać kalibrację urządzeń pomiarowych w przyszłości. Nie ma potrzeby czekania na zewnętrznych usługodawców, co prowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania przyrządów pomiarowych i ich szybszej dostępności. Ponadto możemy stale monitorować i zapewniać jakość naszych urządzeń pomiarowych. Dzięki regularnym kalibracjom odchylenia są wykrywane i korygowane na wczesnym etapie, co prowadzi do bardziej precyzyjnych wyników pomiarów i wyższej dokładności.
W ten sposób zapewniamy, że nasze urządzenia spełniają wymagane standardy jakości i robią dokładnie to, do czego zostały stworzone: oszczędzają zasoby, tj. zapewniają technologię ochrony osób i środowiska.
PS: Sprawiamy również, że nasz doktor fizyki, Johannes Hopster, jest trochę szczęśliwszy 😉