Table of Contents
Od wielu lat oferujemy kolumny gazowe służące do spalania niebezpiecznych mieszanin gazów. Od tego czasu nasze mobilne kolumny gazowe są stosowane na wielu obszarach pracy, w większości w dziedzinie dostaw gazu.
W sieci dystrybucji gazu kolumna gazowa jest skutecznym narzędziem zapobiegania emisjom metanu podczas rozbudowy, likwidacji lub prac na rurociągu.
Mobilne kolumny gazowe są wykorzystywane przez naszych klientów do kontroli urządzeń zbiornikowych i demontażu zbiorników gazu, np. zbiorników propanu. Ponadto nasze mobilne kolumny gazowe można znaleźć w niektórych zakładach pilotażowych. Służą one do badania nowych rodzajów nośników energii lub procesów produkcyjnych wodoru lub metanu. Również w tym przypadku niebezpieczne gazy muszą być neutralizowane. We wszystkich tych zastosowaniach neutralizacja gazów odbywa się poprzez ukierunkowane spalanie, tj. przekształcanie w mniej niebezpieczne lub mniej szkodliwe gazy. Metan jest przekształcany w dwutlenek węgla (CO2) podczas spalania, na przykład wodór w wodę (H2O).
Bezpieczeństwo kolumn gazowych
Ale w jaki sposób spalanie gazu może być bezpieczne i jak można zagwarantować, że płomień nie „przeskoczy” do rurociągu lub zbiornika?
Ponieważ my, jako producent pochodni gazowej, nie mamy kontroli nad tym, która mieszanina lub jakie stężenie gazu jest przepuszczane przez kolumnę gazową, zdecydowaliśmy się zaprojektować środki ostrożności dotyczące kolumny gazowej, przygotowujące urządzenie na najgorszy możliwy scenariusz.
Zakładamy, że w pewnych okolicznościach w kolumnie gazowej może znajdować się łatwopalna mieszanina. Aby zabezpieczyć się przed przedostaniem się płomienia do chronionego rurociągu lub zbiornika, standardowo instalujemy w naszych pochodniach gazowych tak zwane bezpieczniki gazowe lub przerywacze płomienia.
Elementy te zapewniają wysoki stopień bezpieczeństwa i stanowią skuteczną ochronę przed łukowaniem płomieniowym w naszych pochodniach gazowych.
Przerywacz płomienia i ciśnienie robocze
W dokumentacji przerywacza płomienia znajduje się informacja o ciśnieniu roboczym, np. max 1,2 bara. Czy pochodnia gazowa może być wykorzystywana przy wyższym ciśnieniu?
W naszych pochodniach gazowych stosujemy przerywacze płomienia, które są testowane i certyfikowane zgodnie z normą DIN EN ISO 16852. Następujący fragment można znaleźć we wstępie do tego standardu:
„3.1 Przerywacz płomienia
Urządzenie zainstalowane przy otwarciu urządzenia lub w przewodach przewodów rurowych systemu urządzeń, którego zamierzoną funkcją jest umożliwienie przepływu, ale zapobieganie łukowi płomieniowemu.„
Specyfikacja i działanie przerywacza płomienia są zaprojektowane właśnie dla tego trybu pracy. To samo dotyczy progu dopuszczalnego ciśnienia roboczego przerywacza płomienia.
Dla przerywaczy płomienia zatwierdzonych do wodoru bezwzględne ciśnienie robocze zgodnie z normą wynosi 1,1 bara bezwzględnego. Oznacza to, że wodór może przepływać przez przerywacz płomienia przy ciśnieniu przepływu 1,1 bara (tj. ok. 100 mbar w stosunku do ciśnienia atmosferycznego), ale płomień w TYM samym kierunku rozprzestrzeniania się jest zatrzymywany przez komponent (patrz rysunek 1)! Po przekroczeniu bezwzględnego ciśnienia roboczego możliwe jest cofnięcie płomienia z przepływającym gazem przez komponent.
Rura do testowania gazu i mobilne kolumny gazowe
W naszych produktach, takich jak rura testowa do testowania gazu i mobilne kolumny gazowe, przepływ gazu i źródło płomienia są odwrócone: należy zapobiegać rozprzestrzenianiu się płomienia W PRZECIWNYM kierunku niż przepływu medium. Dokumentacja i karty katalogowe przerywaczy płomienia nie są bezpośrednio przenoszone do naszej aplikacji.
Cofanie płomienia i przepływ gazu
Ochrona przed cofaniem się płomienia w przeciwnym kierunku do przepływu gazu jest zasadniczo „prostsza” niż przy tym samym kierunku przepływu. W kolumnie gazowej, przy wystarczającym ciśnieniu wstępnym, płomień cofa się do rury, ponieważ prędkość przepływu uciekającego gazu jest znacznie większa niż prędkość rozprzestrzeniania się płomienia. Prędkość płomienia działa na niekorzyść przepływu gazu, patrz rysunek 2 po lewej.
Tak więc, gdy tylko ciśnienie wlotowe jest wystarczająco wysokie (określamy je na p>100 mbar w stosunku do atmosfery), ogranicznik płomienia teoretycznie nie byłby konieczny.
Tylko przy małym ciśnieniu wlotowym (p<100 mbar w stosunku do atmosfery) prędkość przepływu gazu zmniejsza się do takiego stopnia, że płomień może dostać się do rury, ponieważ
prędkość płomienia może stać się większa niż prędkość przepływu gazu. Właśnie w tym przypadku (niskie ciśnienie wlotowe) potrzebny jest przerywacz płomienia i sprawdza się idealnie!
Jak już opisano, przerywacz płomienia zatrzymałby nawet płomień, gdyby gaz cofnął się do rury (tj. z tym samym kierunkiem rozprzestrzeniania się, patrz rysunek 1)!
Przerywacz płomienia zgodny z normą DIN EN ISO 16852 jest zatem wyjątkowo ważnym elementem kolumny gazowej i oferuje znacznie większe bezpieczeństwo niż zwykłe ograniczniki gazu.
Z jak wysokim ciśnieniem może pracować kolumna gazowa?
Jak już wspomniano, ciśnienia robocze podane w dokumentacji przerywaczy płomienia odnoszą się do innego systemu bezpieczeństwa (patrz wyżej). W odniesieniu do odporności na ciśnienie i szczelności, wszystkie przerywacze płomienia zainstalowane w naszych pochodniach gazowych zostały przetestowane i zatwierdzone pod kątem ciśnienia roboczego dla różnych pochodni gazowych.
DIN EN ISO 16852 zapewnia jasne specyfikacje dotyczące testów szczelności i testów ciśnieniowych w ramach zapewnienia jakości przed dostawą przez producenta produktów. Jeśli maksymalne ciśnienie robocze zatwierdzonej przez nas kolumny gazowej przekracza ciśnienie próbne określone w normie DIN EN ISO 16852 (np. 20 bar dla rury gazowej lub ruchomej kolumny gazowej XL), polegamy na zapewnieniach producentów i na testach wewnętrznych, które zapewniają, że elementy są odpowiednio odporne na ciśnienie i szczelne.
Środki ochrony osobistej, bezpieczeństwo pracy i analiza ryzyka.
Spalanie gazu nie jest prostym działaniem, a ochrona osobista, bezpieczeństwo pracy i analiza ryzyka są ważnymi aspektami w jego wdrażaniu. W przeszłości przeprowadziliśmy wiele badań, obliczeń i testów, aby zaoferować bezpieczny i funkcjonalny produkt. Ponadto otrzymaliśmy wiele pozytywnych opinii na temat doświadczeń związanych z naszym produktem od klientów i osobiście przeprowadziliśmy odprężenie na rurociągach wysokociśnieniowych za pomocą naszych pochodni gazowych na placach budowy. Dzięki temu możesz mieć pewność, że bezpieczeństwo naszych produktów zostało w pełni i dokładnie przetestowane.